Павло Дикань, «адвокат Небесної сотні»: «За рік після скоєння злочинів з винуватців до покарання не притягнутий ніхто»

19.02.2015

[node:title], фотографіяМинає рік з дня закінчення активної фази Євромайдану. Нам би дуже хотілося, аби до цього часу вже було винесено вироки по всіх справах, які стосуються злочинів проти учасників Євромайдану — не лише Небесної сотні, а й людей, котрі дістали поранення або зазнали збитків у ході протестів. Але не все так просто. Про перебіг подій на цьому фронті та динаміку найкраще можуть розповісти «адвокати Небесної сотні», як спрощено називають усіх правників, котрі займаються справами, пов’язаними з Євромайданом. Особливо Павло Дикань, чи не найактивніший захисник євромайданівців — жертв правової сваволі.

— Почнімо з головного — з результатів річної діяльності «адвокатів Небесної сотні».

— Результати буквально можна порахувати на пальцях однієї руки — до суду передано лічені  справи: стосовно побиття Михайла Гаврилюка, яка завершилася примиренням сторін, вбивства Юрія Вербицького, викрадення та побиття Юрія Луценка (притягнуто до відповідальності особу, яка не здійснювала злочин безпосередньо, ще одна особа втекла під час судового процесу, а інші підозрювані взагалі перебувають за межами України), вбивства В’ячеслава Веремія (по обвинуваченню Юрія Крисіна в хуліганстві (!), справа слухається у закритому режимі, попри всі зусилля групи адвокатів стосовно відкритості зазначеного судового провадження), по обвинуваченні Павла Аброськіна та Сергія Зінченка у співучасті у вбивстві 20 лютого на вул. Інститутській у складі спецроти «Беркуту» під керуванням Дмитра Садовника, який також утік за межі країни просто з зали суду. З першого дня його звільнення всі казали, що він утече, проте правоохоронні органи на це не відреагували. Лише одна з цих справ стосується осіб, підозрюваних у вчиненні вбивства, всі інші — другорядних осіб.

«Антидосягненням» цього року стало те, що за рік після скоєння злочинів з винуватців злочинів до покарання не притягнутий ніхто. Жодна особа! Зі співучасників злочинів фактично притягнуті одиниці, а вироку не винесено жодного, якщо не рахувати вирок стосовно тих працівників правоохоронних органів, які били Михайла Гаврилюка (вироків ще не було, наскільки мені відомо). Це дуже негативний результат, і я думаю, що в першу чергу він пояснюється тим, що в правоохоронній системі не відбулося суттєвих (а в деяких її частинах — жодних) змін. А це є необхідною умовою для розслідування такого роду злочинів, для виявлення винних осіб.

— Чи є якісь підстави вважати динаміку процесу позитивною?

— Я вважаю, що все-таки найголовнішим результатом цього року стало те, що нарешті було створено окреме Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури. Воно постало не в останню чергу завдяки нашим зусиллям — тому що і адвокати, і громадськість до того більш ніж півроку говорили про те, що розслідування здійснюється не належним чином і результату від того не буде. Лише в кінці року нас почув колишній Генеральний прокурор Віталій Ярема. Це Управління було створено в листопаді місяці, а до роботи приступило фактично в кінці грудня, проте вже наявні перші результати. Ми бачимо, що за якісь 1,5 місяці активізувалася робота прокуратури і з’явилися певні зрушення. Найбільш помітні вже зроблені конкретні кроки Управління — оголошення в розшук Януковича та притягнення до відповідальності керівників «беркутівців», які розгоняли та били студентів 30 листопада. А 27 лютого у Шевченківському суді м. Києва відбудеться засідання суду у справі екс-голови КМДА Олександра Попова за обвинуваченням у причетності до розгону студентів на Майдані 30 листопада 2013 р. Управління спеціальних розслідувань має змогу підійти до розслідувань злочинів проти Євромайдану комплексно, і це вселяє надію.

— З якими перешкодами ви зіткнулись на своєму шляху?

— Дуже гальмує процес розслідування те, що більшість доказів було знищено — адже відомо, що Євромайдану протистояло 15000 силовиків, і ніхто з цих людей ще не дав свідчень. Одна людина зголосилася… Але найбільше заважала відсутність реформ у всій цій системі. Лише зараз почалися певні ознаки реформування у системі МВС. А в системі прокуратури фактично ніяких змін не відбулося. Сподіватимемося, що зі зміною керівництва Прокуратури ця ситуація буде виправлятися, але це ніяким чином не відміняє потреби глобального реформування правоохоронних органів і прокуратури в першу чергу.

Жоден правоохоронець так і не дав свідчень стосовно подій, які відбувалися у період «Революції Гідності», а без цього, на жаль, розслідування цих злочинів не буде повним. Розслідування в більшості випадків велись за участю слідчих чи прокурорів, які працювали в цій системі протягом тривалого часу, в тому числі і за режиму Януковича. Частина з них зараз професійно ставиться до своїх обов’язків, але, на жаль, це менша частина. Більшість цих працівників звикли сприймати свою посаду не як місце для утвердження верховенства права, а як місце для заробляння особистих коштів. Ну, і відповідний результат ми маємо в розслідуванні: не притягнуто до відповідальності ні безпосередніх виконавців, ні їхніх командирів, які віддавали злочинні накази. Можна почати з тих самих ДАІшників, котрі виписували підробні протоколи, на підставі яких людей або позбавляли водійських посвідчень, або навіть притягали до інших видів відповідальності. Згадаймо, як ДАІшники, присутні при нападі «беркутівців», свідчили проти мирних громадян, які брали участь у протестних акціях.

— Якими будуть ваші подальші дії?

— Адвокат займається і пошуком свідків, і пошуком та аналізом відео, і правовою допомогою слідству, представляючи інтереси потерпілих. Це і є наша робота. Якщо ми побачимо, що винних осіб таки встановлено і притягнуто до відповідальності, — то це і буде той результат, якого ми очікуємо. Ми, як і всі громадяни країни, хочемо, щоб винні особи, причетні до цих злочинів, яких не було в історії країни ніколи і, сподіваюся, більше й не буде, були покарані. Адже і Крим з Донбасом — це наслідки того правового «беспределу», який відбувався за часів Януковича, фактично пригнічуючи остаточно всю правоохоронну систему (та й не тільки правоохоронну, а й оборонну), і призвів до тієї ситуації, в якій Україна зараз опинилася. Тому ми хочемо і будемо працювати над тим, щоб: а) розслідування велося і було доведено до кінця; б) щоб реформа правоохоронних органів відбулася.

Спільнота адвокатів, яка працює над розслідуванням злочинів, скоєних під час «Революції Гідності», наполягає, що всі ці злочини має бути розслідувано, а винних осіб — покарано. Доки цього не станеться — ми не маємо права зупинятися.

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

Наша сторінка в Facebook