Адвокати родин "Небесної сотні" б'ють на сполох

17.05.2016

У справах про порушення прав та вбивства учасників Майдану слідчими винесено понад 200 підозр, однак у судах розглядається тільки 7 справ. Деякі з них можуть бути закриті.

Слідчі у справах про порушення прав учасників Майдану 2013-2014 років винесли більше 200 підозр. Однак до суду станом на сьогодні передані лише сім справ, повідомив в інтерв'ю DW адвокат родин "Небесної сотні" Павло Дикань. За його словами, дві - щодо "тітушок", тобто молодиків з Антимайадну, які застосовували насильство проти протестувальників Майдану, - завершилися винесенням вироків.

Ще п'ять кримінальних справ досі розглядаються в судах. Серед них, як повідомила 16 травня на прес-конференції у Києві представниця Адвокатської дорадчої групи Юлія Попик, чотири справи про обвинувачення десяти правоохоронців у скоєнні злочинів проти активістів Майдану і одна - за фактом вбивства журналіста В'ячеслава Веремія.

Справу щодо беркутівця можуть закрити

Особлива увага наразі прикута до призначеного на 25 травня в Деснянському районному суді Києва судового засідання за обвинуваченням у вбивтсвах екс-командира батальйону міліції спеціального призначення "Беркут" в Харківській області Владислава Лукаша. Йому інкримінується організація застосування насильства проти активістів Майдану 18 лютого 2014 року. Його дії спричинили не лише порушення прав громадян на мирний протест, а й загибель, зокрема, трьох осіб і десятків поранених. Крім того, Лукаш підозрюється в організації масового жорстокого побиття учасників антипрезидентської акції та журналістів 1 грудня 2013 року на вулиці Банковій.

Адвокатка родин "Небесної сотні" та представниця Адвокатської дорадчої групи Олена Сторожук повідомила, що захист Лукаша зажадав повернення обвинувального акта до прокуратури та закриття кримінального провадження. Підставою для цього називається декриміналізація у травні 2014 року деяких злочинів щодо перевищення службових повноважень. "З огляду на лібералізацію візового режиму ЄС для України, законом звільнені від відповідальності ті особи, у складі злочину яких відсутні матеріальна шкода з точки зору грошової оцінки", - пояснила Сторожук.

Важливість суспільної уваги

Адвокатка закликала громадськість та журналістів не обходити увагою судові засідання по справах обвинувачених у злочинах щодо активістів Майдану, приходити на них і активно висвітлювати перебіг слухань. "Якщо судді бачитимуть інтерес суспільства, буде більше шансів на те, що виноситимуться законні ухвали, закон не буде порушений, а обвинувачені будуть притягнуті до відповідальності", - наголосила Стороженко.

Її колега Юлія Попик додала, що присутність і підтримка громадськості та преси під час судових слухань необхідна ще й потерпілим та їхнім родичам, а також самим адвокатам. Вона повідомила, що командир харківського "Беркуту" Віктор Шаповалов, який, серед іншого, керував побиттям людей 18 лютого 2014 року, наразі відмовляється свідчити у суді про ці події й намагається в такий спосіб уникнути відповідальності та не допустити притягнення до неї інших посадових осіб та правоохоронців.

Ще одна адвокатка родин небесної сотні Марина Ліліченко наголосила на важливості справи за підозрою в причетності до вбивств в центрі Києва та оголошення "антитерористичної операції" проти беззбройних громадян 18-20 лютого 2014 року тодішнього начальника київського управління СБУ Олександра Щеголева.

"В обвинувальному акті йдеться, що його дії з перевищення повноважень спричинили загибель десяти людей і поранення понад 20-ти осіб. Раніше суд повернув справу до прокуратури, і ми сподіваємося, що слідчі, зрештою, додадуть до обвинувального акту неспростовні докази та підтвердження злочинів", - зазначила Лілченко.

Сподівання на нового генпрокурора

Якщо у ході судових процесів стає очевидним брак доказів провини обвинувачених, чи можна очікувати активізації та покращення рівня розслідувань злочинів у прокуратурі? Павло Дикань не виключив, що призначення генпрокурором Юрія Луценка може позитивно позначитись на подальших зусиллях слідчих. Адвокату імпонує той факт, що Луценко не є "людиною системи" і навіть сам потерпів від цієї системи. "У нього просто немає іншого виходу, як довести ці справи до кінця. Він навряд чи вдаватиметься до затягування слідства чи незабезпечення ресурсами слідчих, як це було за попереднього генпрокурора", - сказав Дикань.

Він вважає, що багато що стане остаточно зрозумілим після перших кроків Луценка на посаді генпрокурора. Наприклад, з того, хто буде призначеним його заступниками. "До того ж, перед ним стоїть завдання реформування прокуратури, що також позначиться на слідстві у справах злочинів проти Майдану. Особисто я вважаю, що система не готова реформуватися, і що людина, яка пропрацювала в цій системі більше двох років уже в принципі нездатна до ефективної роботи", - переконаний адвокат родин "Небесної сотні".

 

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

Наша сторінка в Facebook