Адвокат "Небесної сотні": раніше 2018 року вироків не чекаємо

16.02.2017

[node:title], фотографіяГенеральна прокуратура України продовжує розслідування масових вбивств на майдані Незалежності у лютому 2014 року. Генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що слідство суттєво просунулося у встановленні істини.

Про те, як триває розслідування і судові розгляди з точки зору захисників інтересів родин загиблих, ВВС Україна розмовляла з одним із адвокатів "Небесної сотні" Павлом Диканем.

Павло Дикань: За останній рік слідство суттєво просунулося, багато справ передано до суду. Але звісно у нас є претензії до слідства, хотілося б, щоб розслідування рухалося швидше і охоплювало більше фігурантів.

Зараз, як ми вважаємо, більший акцент вже ж таки слідство робить на виконавцях, роль організаторів досі не досліджена достатньо.

Поділ слідчої групи на два управління у жовтні минулого року - розслідування насильства під час Євромайдану, яке очолює Сергій Горбатюк, і злочинів, вчинених злочинними організаціями, які передані військовій прокуратурі, поки що не дало очікуваного ефекту.

Військова прокуратура жодної справи до суду наразі не передала. Лише йде мова про передачу до суду справи про державну зраду Віктора Януковича. (Генеральна прокуратура обіцяє передати цю справу до суду у лютому. - Ред.)

Що стосується департаменту спецрозслідувань злочинів проти Євромайдану, то там є певний рух, справи передаються до суду.

Але ми стикаємося із затягуванням судового розгляду справ.

Найбільший недолік - дуже повільна робота судової системиПавло Дикань, адвокат

Можемо говорити, що лише в одній справі є суттєве просування - справі п'яти екс-співробітників "Беркута", яких звинувачують у вбивстві людей 20 лютого 2014 року.

ВВС Україна: Ви кажете, що суди затягують розгляд. Які підстави так говорити? Адже усі справи дуже складні і об'ємні, у них фігурують десятки і сотні свідків, яких суд має заслухати.

П. Д.: По-перше, є процедурні обмеження, закладені у недосконалому кримінально-процесуальному законодавстві, які не дозволяють розглядати справи швидше.

Приміром, у справі про п'ятьох колишніх "беркутівців" у Святошинському суді ми все ще перебуваємо на стадії допиту потерпілих, а це не одна сотня людей. Лише допит потерпілих, який є обов'язковим у суді, може тривати роки. Потім - допити свідків, проведення експертиз, допит обвинувачених, слідчі експерименти і так далі.

Але з іншого боку, ми бачили на прикладі великої кількості справ, що суди просто не хочуть їх розглядати. Вони під різними приводами передають їх для визначення підсудності, потім справи повертаються, потім з'ясовується, що у суду немає допуску до державної таємниці, а у більшості справ такий допуск необхідний. Справи, фактично, гуляють між судами.

Красномовний приклад - справа Владислава Лукаша, яка, здається, тричі побувала в Апеляційному суді для визначення підсудності (Владислав Лукаш - керівник харківського "Беркута" часів Януковича, якого звинувачують у перевищенні службових повноважень і виконанні злочинних наказів 1 грудня 2013 року на вулиці Банковій і 18 лютого - у центрі міста. У справі більше ніж 100 потерпілих та троє загиблих. - Ред.) .

Та ж сама ситуація із справою Олександра Щоголєва, яка лише зараз перейшла на стадію судового розгляду, а до цього понад півтора року ходила по судах через різні процесуальні обставини. (Ідеться про колишнього начальника управління Служби безпеки у Києві та Київській області, якого звинувачують у незаконному проведенні АТО, в результаті якої загинули як протестувальники, так і правоохоронці. - Ред.).

Вже з'являлася інформація про те, що екс-бійці "Беркута" включені до списку, який пропонують на обмін ватажки самопроголошених ДНР/ЛНР на переговорах у Мінську.Павло Дикань, адвокат

Окрім того, захисники обвинувачених під різними приводами затягують розгляд справ у судах, оскільки для них це - аргумент для Європейського суду з прав людини щодо строків тримання під вартою, який, з їхньої точки зору, є завеликим. Але ми з цим не згодні, оскільки інкриміновані злочини мають надзвичайно важкий характер.

Як наслідок - на сьогодні є лише один вирок, у якому передбачено позбавлення волі. Це покарання одному із "тітушок" із Харківської області. По інших справах вироків із обмеженням волі немає.

Тому як на мене, найбільший недолік - дуже повільна робота судової системи.

ВВС Україна: Повернімося до справи колишніх бійців "Беркута", яка розглядається у Святошинському райсуді Києва. Минулого року адвокати "Небесної сотні" висловлювали впевненість, що екс-беркутівці почнуть давати свідчення проти ініціаторів і організаторів розстрілів, оскільки самі були лише виконавцями злочинних наказів. Але цього не сталося, вони цілковито заперечують свою вину і на суді почуваються досить впевнено.

П. Д. : Вони зараз притихли у суді, не дають показів, не беруть слова для реплік.

Я маю припущення, що вони сподіваються на те, що їхню долю вирішить обмін. Вже з'являлася інформація про те, що екс-бійці "Беркута" включені до списку, який пропонують на обмін ватажки самопроголошених ДНР/ЛНР на переговорах у Мінську на українських полонених і заручників. Я думаю, що їм могли дати якісь обіцянки.

Але з моєї точки зору, судова перспектива у них дуже незавидна, беручи до уваги обвинувачення і докази, що вже представлені у суді.

ВВС Україна: Однією із причин тривалого слідства називалося проведення балістичних експертиз куль і зброї. Чи у суді вже є всі експертизи, які можуть стати серйозним доказом?

П. Д. : Думаю, суд призначатиме повторні балістичні експертизи, бо ті, що надані слідством, мають певні розбіжності, спричинені і помилками слідчих та експертів у тому числі. Але обсяг експертиз дійсно дуже великий, ідеться про кілька сотень куль. У більшості випадків вони проведені і представлені суду як докази.

До сьогоднішнього дня люди приносять кулі, знайдені у місцях розстрілів, і їх безумовно теж треба досліджувати.Павло Дикань, адвокат

При цьому до сьогоднішнього дня люди приносять кулі, знайдені у місцях розстрілів, і їх безумовно теж треба досліджувати.

ВВС Україна: Екс-президент Віктор Янукович твердить про те, що має докази здійснення смертельних пострілів із будівель, контрольованих протестувальниками, від яких гинули і правоохоронці, і активісти Майдану. Про це каже і колишній командувач внутрішніми військами Станіслав Шуляк, який переховується в Росії, а також деякі дослідники подій на Майдані. Чи розглядаються у суді відповідні свідчення?

П. Д. : На кожному засіданні захист обвинувачених намагається звернути на це увагу, але досі не надав жодного документального доказу цим твердженням. Захисники показують фотографії, де протестувальники із ломаками, мисливськими рушницями. Але доказів немає. Слідство теж такі факти не надавало.

Обставини допиту потерпілих вказують на стрілянину з певного сектора, саме того, де перебували правоохоронці, у першу чергу працівники спецпідрозділу "Беркут". Кулі саме з їхньої зброї були знайдені у тілах вбитих і поранених, і це встановлено експертизою.

ВВС Україна: 4 лютого Сергій Горбатюк повідомив, що Генеральна прокуратура отримала офіційну відповідь із Росії про те, що вона не може видати 12-х колишніх екс-беркутівців, тому що вони є громадянами Росії. Чи означає це, що судові вироки про розстріли закінчаться на п'ятьох колишніх бійцях "Беркута"?

Стосовно організаторів розстрілів - взагалі важко щось казатиПавло Дикань, адвокат

П. Д. : Так, громадянство їм надане, декому дуже швидко, зокрема, екс-командиру спецроти "Беркут" Дмитру Садовнику - через два місяці після того, як він втік із України. Зрозуміло, що Росія їх не видасть і ми не можемо сподіватися на справедливий російський суд.

Але тим не менше, часи змінюються, і рано чи пізно, суд до них добереться чи у самій Росії, чи за її межами.

Тут потрібно розуміти, що Україна сама має подавати приклад, як діяти у ситуації, коли підозрювана особа має громадянство іншої країни.

Такий приклад: нам відомо, що прокуратура Литви звинувачує у розстрілах людей, які боронили у 1991 році телецентр у Вільнюсі, двох осіб, які зараз мають громадянство України. І вони перебувають на території України. Відповідно до Конституції, Україна не може їх видати.

Але на мою думку, в даному випадку Україна могла б провести судовий процес за запитом Литви. Задля невідворотності покарання і щоб продемонструвати, що так має відбуватися і стосовно тих осіб, які втекли з України і набули громадянства іншої країни.

ВВС Україна: Враховуючи усі процедури, чи ви бачите конкретний час, коли вирок у справі про розстріли "Небесної сотні" 19-20 лютого може бути оголошений?

П. Д. : Я не думаю, що це буде раніше 2018 року.

Стосовно організаторів розстрілів - взагалі важко щось казати. Для того, щоб оцінювати перспективи судового процесу, треба бачити матеріали слідства, а ми їх не маємо.

В інших країнах є приклади, які нас не втішають, де розслідування тривали понад 30 років. Але я сподіваюся, що у нас це буде швидше.

Слідкуйте за нами в соціальних мережах

Наша сторінка в Facebook